Home » اخبار » اخبار ایران » بیتا دریاباری یاور 10 میلیون دلاری زبان فارسی

بیتا دریاباری یاور 10 میلیون دلاری زبان فارسی

نامِ «بیتا دریاباری» اگر پیش از این به خاطر ازدواج با امید کردستانی از مدیران ارشد و پیشین گوگل و توییتر بر سر زبان ها افتاد اما با این که چندی است از هم جدا شده اند، هنوز هم هر از گاهی خانم دریاباری به عرصه خبر می آید، نه به خاطر دیگری یا ازدواج یا جدایی، که به سبب خودش که پس از کمک قبلی 6.5 میلیون دلاری به دانشگاه استنفورد برای پژوهش های ایران شناسی، 1.5 میلیون دلار نیز به تازگی به دانشگاه کالیفرنیا کمک کرده تا صرف توسعه زبان و ادبیات فارسی کند.
بر این پایه می توان گفت خانم دریاباری 44 ساله بیش از هر شخصیت حقیقی دیگر در ایران و جهان برای توسعه زبان فارسی هزینه و کمک کرده است. اگر دو میلیون دلاری را که به بخش شاهنامه دانشکده پمبروک دانشگاه کمبریچ یاری رسانده نیز اضافه کنیم، مجموع این سه رقم سر به 10.5 میلیون دلار می زند.
بیتا دریاباری تنها 16 سال داشت که ایران را به قصد آموزش و زندگی در آمریکا و به مقصد این کشور ترک کرد و در رشته کامپیوتر فارغ التحصیل شد و به یکی از چهره های نامدار «دره سیلیکون» (Silicon Valley) تبدیل شد که جایگاه غول های فناوری است. با این حال بیش از آن که به خاطر تخصص خود در تکنولوژی و کامپیوتر شهرت داشته باشد به سبب کوشش های اجتماعی و مشخصا عشق و علاقه وصف ناپذیر به زبان فارسی اشتهار دارد.
از بنیادها و موسسات و مراکزی که او پایه گذاشته می توان به این نهادها اشاره کر:
بنیاد زن نمونه، بنیاد حمایت از تحصیل زنان افغان و نیز مرکز برابری پارس برای پشتیبانی از مهاجران ایرانی در آمریکا. یکی دیگر از کمک های او که در سال 2009 زبانزد شد این بود که موزه بریتانیا و بنیاد میراث ایران را یاری رساند تا یکی از برجسته ترین برنامه های این موزه به نام نمایشگاه شاه عباس صفوی در لندن برپا شود و جهانیان با ایران روزگار صفوی آشنا شوند

نظرات دوستان

نظر

About Mohammad

محمد متخصص در برنامه نویسی و طراحی وبسایت هست و در ساخت این سایت نقش داشته.

این را هم ببینید

کیانوش رستمی اولین طلای المپیک ﺭا ﺑﺮاﻱ اﻳﺮاﻥ صید کرد.

کیانوش رستمی اولین طلای المپیک ﺭا ﺑﺮاﻱ اﻳﺮاﻥ صید کرد. کیانوش رستمی با مهار وزنه ...

پاسخی بگذارید

error: کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. استفاده از مطالب و تصاویرمجاز نمی باشد.