حقوق شما به عنوان موکل

متاسفانه از آنجا که در ايران هيچ نهاد يا ارگاني نيست که بر کار وکلاي مهاجرت نظارت خاصي داشته باشد برخي از وکلا (و بعضا مشاوران مهاجرت) در حق عزيزاني که قصد مهاجرت دارند کم لطفي مي کنند.
اميدورام که اين مطالب به صورت کلي بتواند به تمام عزيزاني که قصد عقد قرارداد با هر وکيلي را داشته باشند کمک نمايد تا با هوشياري بيشتر با اين قضيه برخورد کنند. از دوستان خواهشمنديم اگر نکات ديگري هم به ذهنشان مي رسد حتما بيان کنند.

1. آيا بنده به وکيل نياز دارم؟

خير. البته به شرط اينکه دقيقا از آخرين قوانين چه مربوط به برسي‌ مدارک و چه مربوط به مهاجرت، نحوه تکميل online application مختص شرايط شما، اطلاع کامل از مسيري که پرونده شما ممکن است طي‌ طريق کند و توانايي و داشتن اطلاعات کافي‌ در دفاع از حقوق تان اگر خداي نکرده پرونده شما به مشکل خورد اطلاع داشته باشيد و زبان انگليسي نسبتا قوي.

2. از کجا بفهميم که کسي وکيل رسمي است يا خير؟
به اين لينک مراجعه کنيد.
http://www.mara.com.au/consumers/list_of_registered_migration_agents/
ليست وکلاي رسمي‌ به ترتيب حروف الفبا مي‌باشد. ببينيد مشخصات آن فرد در آنجا هست يا خير.

3. آيا مهم است که وکيل عضو MIA هم باشد؟
هر چند عضو MIA بودن مزيت بخصوصي به حساب نمي آيد اما اگر وکيل شما عضو MIA هم باشد از حواشي اخبار مهاجرت اطلاعات بيشتري خواهد داشت.

4. چه کسي‌ بايد قرارداد بنده را امضا کند؟

طبق قوانين MARA تنها وکيل رسمي‌ مهاجرت شماست که ميتواند قرارداد شما را امضا کند. در اين رابطه ذکر چند نکته بسيار مهم الزامي است:

• اميدواريم که شما هيچ وقت با وکيل مهاجرتي خود به مشکل برخورد نکنيد. اگر هم خداي نکرده اين اتفاق بيفتد تنها مرجعي که ميتواند به درخواست شما رسيدگي کند MARA خواهد بود. لذا اگر قرارداد شما حتي توسط بالاترين مراجع قضايي هم امضا شود (چه برسد به وکيل رسمي‌ پايه يک) عملا هيچ فايده يي براي شما نخواهد داشت چون MARA و DIAC فقط وکيل رسمي‌ را مسئول ميداند و تنها MARA هست که ميتواند از وکيل بخواهد که پاسخگو باشد. لازم به ذکر است که حتي MARA هم که رسما مرجع برسي‌ کنند است فقط ميتواند در صورت عدم پاسخگويي پروانه وکيل را باطل کند و قدرت اجرائي براي بازپس گرفتن مبلغ يا مبالغي که شما پرداخت کرده ايد ندارد. لذا نه وکيل پايه يک دادگستري و نه نماينده وکيل هيچ کدام اجازه ندارند قرارداد شما را امضا کنند. چون عملا هيچ فايده ايي ندارد.

• وکيل شما در صورت درخواست شما موظف است که يک نسخه فارسي‌ و يک نسخه انگليسي‌ قرارداد را که به امضا شخص وکيل رسيده است به شما ارائه دهد که در صورت نيز شما به راحتي‌ بتوانيد به MARA مدارک لازم را ارائه دهيد.

5. حداقل مشخصات يک وکيل خوب و مطمئن چيست؟

سوال بسيار خوب و بسيار سخت.

• حداقل تا حالا يک بار شخصا استراليا را از نزديک ديده باشند. حتي توريستي. خيلي مهم هست که وکيل شما که مي خواهد شما را به يک کشور کاملا متفاوت و آنهم به قصد مهاجرت دائم بفرستد از نزديک وضعيت آن کشور را بررسي کرده باشد.(بدون رودربايستي از وکيلتون بپرسيد تا حالا استراليا رو از نزديک ديده يا نه؟ اگه يه کم فکر کنيد به اهميت موضوع پي مي بريد.)
• در صورت امکان شرکت ثبت شده رسمي که اساسنامه شرکت دقيقا منطبق با فعاليت‌هايشان ‌باشد.
• پاسخگويي شفاف به سئوالات شما در کوتاه‌ترين زمان ممکن.
• امکان ارتباط مستقيم با وکيل و عدم نياز به مراجعه به واسطه.
• ارائه نمونه قرارداد بسيار بسيار شفاف به شما که دقيقا بدانيد‌ قرار است چه مسيري را طي‌ کنيد و اينکه در هر مرحله در صورت عدم موفقيت پرونده شما حقوق شما چيست.
• جرات معرفي‌ کردن ديگر موکلين (البته در صورت توافق و تمايل آنها) به شما
• اقساطي بودن پرداخت ها.
• ارائه مطالب به زبان ساده و شفاف و قابل فهم در تمامي‌ مکاتبات (و همچنين در وبسايت)
• منصفانه بودن مبلغ حق الوکاله (براي اينکه ببينيد نرخ معمول وکلاي استراليايي چقدر هست رو اين لينک کليک کنيد. يادتون باشه که ما وکلاي ايراني چون “از اونها بهترون” هستيم نرخهامون بايد خيلي بيشتر باشه)

سعي‌ کنيد حتما و حداقل با 3 وکيل ارتباط برقرار کرده و نحوه برخورد و شفافيت در پاسخ و قيمت‌هاي آنها را جويا شويد. با مقايسه وکلا و شرکت‌ها شما ميتوانيد تصميم بگيريد که آيا وکيلي قابل اعتماد هست يا خير. در هنگام پرسيدن نرخ مطمئن بشيد که همه ي هزينه ها (اعم از بررسي مدارک و Skills Assessment، هزينه ارسال به DIAC و حق الوکاله مشخص باشد.)

6. پرداخت به وکلا مهاجرت چگونه بايد باشد؟

وکيل شما حق ندارد بدون ارائه (statement of Service) يا اصطلاحا درخواست پرداخت هزينه بابت سرويسي که قرار است انجام دهد و يا انجام داده (که حتما هم بايد 2 زبانه باشد يا حداقل انگليسي‌ که شما بتوانيد به MARA ارائه دهيد) هيچ وجهي را از شما دريافت کند.

وکيل موظف است پولي‌ را که از شما دريافت مي‌کند به يک حساب که مخصوص موکلان است واريز کند (که اصطلاحا Client Account مي‌گويند) و در ازا خدماتي که ارائه ميدهد و با جلو رفتن پرونده شما در هر مرحله از آن حساب برداشت کند. (آن هم با اطلاع دادن به شما). تعجب نکنيد اينها همه قوانيني هستند که اصلا در ايران هيچ اثري از آنها نيست.

از آنجا که پرداخت به Client Account بعضا براي موکلين سخت مي‌باشد وکلا ميتوانند يک حساب در ايران به شما معرفي‌ کنند اما باز هم بايد به شما رسيد 2 زبان که دقيقا مبلغ واريزي شما را به دلار استراليا (يا آمريکا) و ريال قيد شده ارائه دهند.

7. پروسه زماني‌ پرونده ما چقدر طول ميکشد؟

هر چند که پاسخ به اين سوال بسيار سخت است و به شرايط بسيار زيادي بستگي دارد. در اين لينک به صورت کلي‌ مدت زمان لازم نياز به صورت تقريبي براي شما مشخص شده است.
http://www.parsmohajer.com/works.aspx

انگليسيها يک مثال دارند که مي‌گويد
“If it’s too good to be true it’s probably not”

ترجمه تحت لفظي ميشود اگر چيزي زيادي خوب به نظر مي‌رسد شايد زياد هم درست نباشد. ما ترجمه مي‌کنيم “بشنو ولي‌ باور نکن و بيشتر تحقيق کن”. پس اگر به دفتر فلان وکيل مراجعه کرديد و به شما گفتند که مثلا شما 1 ساله ويزاي دائم خود را دريافت مي‌کنيد (البته شايد شخصي‌ واقعا شرايطي داشته باشد که بتواند 10 ماهه هم ويزا بگيرد اما بسيار نادر خواهد بود) ابتدا کمي‌ فکر و بعد هم حتما تحقيق کنيد. متاسفانه ما ايرانيها بسيار زود باور هستيم.

وكيل رسمي مهاجرت به استراليا
MARN 0901071
MIA 3463

نظرات دوستان

نظر

About ایرانیان استرالیا

سایت ایرانیان استرالیا توسط شرکت Web2day Design ساخته شده است. اهداف این شرکت خدمت رسانی در زمینه های ساخت و طراحی سایت و رونق بخشی به بیزنسهای فارسی زبان در استرالیا می باشد. اگر مایل به سرمایه گذاری در استرالیا هستید خوشحال می شویم شما را در زمینه طراحی سایت و بالا بردن آمار بازدید و معرفی کسب و کار شما یاری نماییم.

این را هم ببینید

اطلاعات جمع آوری شده برای سفر به استرالیا

اطلاعات جمع آوری شده برای سفر به استرالیا   فهرست اطلاعات اقامت اولیه در بدو ...

پاسخی بگذارید

error: کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. استفاده از مطالب و تصاویرمجاز نمی باشد.