Home » کار و تحصیل و زندگی در استرالیا » مهاجرت به استرالیا » مهاجرت به آمریکا ، کانادا یا استرلیا؟
ChartAxd

مهاجرت به آمریکا ، کانادا یا استرلیا؟

به نام خدای بخشنده مهربان

 این مطلب را آماده کردم برای دوستانی که قصد مهاجرت به خارج از ایران را دارند. اول از همه از غلط های احتمالی در متن عذر خواهی می کنم. بخشی از مطلبم بر حساب آمار و ارقام هست و بخش دیگر صرفا نظرات شخصی هست به عنوان فردی که نزدیک 8 سال در کشور استرالیا زندگی کردم و تا حدودی هم از طریق رسانه ها و دوستان از شرایط زندگی در کشورهای دیگر اطلاع دارم. البته بیشتر صحبتم در مورد آمریکا، استرالیا و کانادا خواهد بود. زندگی در کشورهای پیشرفته ی دیگری مثل فرانسه ، آلمان ، و ژاپن نیاز به دانستن زبان آنهاست که فرض من بر این است که مخاطبین زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم انتخاب کردند.

اول از همه دوستانی که قصد مهاجرت دارند باید به این نکته بیاندیشند که هدفشان از مهاجرت چیست؟ آیا به طور موقت و برای تحصیل خارج می شوید یا قصد اقامت و رسیدن به یک زندگی بهتر در خارج را دارید؟ اگر فقط برای تحصیل در مراتب عالی این کار را می کنید خوب بهتر هست بیشتر برای آمریکا تلاش کنید (و البته انگلیس هم بعد از آمریکا دانشگاه های معتبر بیشتری دارد). هر چند در همه کشورهای پیشرفته دیگر هم دانشگاه های بسیار خوبی هست که واقعا حرفی برای گفتن دارند اما خوب شکی نیست که در آمریکا موقعیت های علمی بیشتری وجود دارد از جمله دانشگاه های بسیار خوب ، کنفرانس ها و همایش های علمی مختلف، و موقعیت کاری بالاتر.

 اما اگر قصد اقامت و زندگی خوب دارید قضیه فرق می کند. از 3 جهت به نظر من آمریکا شاید در وضعیت کنونی مناسب نباشد. مورد اول طولانی بودن پروسه گرفتن اقامت در آمریکا نسبت به کشورهای استرالیا و کانادا هست. مورد دوم تنش هایی که بین 2 کشور ایران و آمریکا وجود دارد که این مسئله شرایط رفت و آمد به آمریکا و زندگی در آن را دشوار تر و استرس زاتر می کند برای ایرانی ها. و مورد سوم اینکه طبق برخی آمار ها که در ادامه خواهم آورد شرایط زندگی از برخی جوانب نسبت به استرالیا و کانادا ضعیف تر است.

 پس به نظر من در بین کشورهای پیشرفته غیر از آمریکا (و انگلیس که من اطلاع چندانی از شرایط زندگی در آن ندارم)، استرالیا و کانادا کاندیدا های بسیار خوبی می توانند باشند برای گرفتن اقامت. در این بخش از مطلب و بخش های آینده قصد دارم به توضیح بیشتر در مورد استرالیا بپردازم و تا جایی که اطلاع داشته باشم آن را با کانادا مقایسه کنم.

 به نظر من استرالیا و کانادا بسیار شبیه هم هستند و تقریبا از جهت های مختلف در یک سطح هستند. در بعضی موارد استرالیا بهتر است و در بعضی دیگر کانادا.

 طبق یک آمار رسمی در 2010 توسط  Economist magazine’s global liveability survey چهار شهر استرالیا و سه شهر کانادا در بین بهترین شهرهای دنیا برای زندگی قرار گرفتند.

برای گزارش کامل این منبع را مشاهده کنید.

The Top Ten

1. Vancouver (Canada)
2. Vienna (Austria)
3. Melbourne (Australia)
4. Toronto (Canada)
5. Calgary (Canada)
6. Helsinki (Finland)
7. Sydney (Australia)
=8. Perth (Australia)
=8. Adelaide (Australia)

 شما می توانید در سایت زیر کشور ها را از جهات مختلف با هم مقایسه کنید:

http://www.prosperity.com/default.aspx

نتیجه مقایسه به صورت نمودار نشان داده می شود. به طور مثال مقایسه بین دو کشور استرالیا و کانادا به این صورت است:

رنگ آبی استرالیا و رنگ سبز کانادا هست.

منبع: لینک

Economic Fundamentals: A growing sound, economics that provides opportunities for wealth creation.
Entrepreneurship & Innovation: An environment friendly to new enterprises and the commercialization of new ideas.
Democratic Institutions: Transparent and accountable governing institutions that promote economic growth.
Safety & Security: A safe environment in which people can pursue opportunity.
Governance: An honest and effective government that preserves order and encourages productive citizenship.
Personal Freedom: The degree to which individuals can choose the course of their lives
Education: An accessible high quality educational system that fosters human development.
Social Capital: Trustworthiness in relationships and strong communities.
Health: The physical wellbeing of the populace.

 

 مشاهده می شود که از این نه مورد در اغلب موارد دو کشور شبیه هم هستند. یعنی در

Health, Governance, Democratic Institutions, Personal Freedom, and Economic Fundamentals

 اما استرالیا در Social Capital  و Education    بالاتر و کانادا در Entrepreneurship & Innovation  و کمی هم در Safety & Security  بالاتر هستند.

که می توان گفت به طور میانگین هر دو مثل هم هستند.

 اگر همین مقایسه را با آمریکا انجام بدهیم نتیجه به صورت زیر می شود: (آمریکا قرمز هست)

می بینید که طبق این سایت آمریکا فقط در   Entrepreneurship & Innovation و Democratic Institutions  از استرالیا و کانادا بیشتر و البته در موارد social Capital   و Education  هم از کانادا بهتر است.

همین طور در  آمار گیری سال 2010 توسط همین سایت استرالیا در مرتبه 6 ام بالای کانادا و آمریکا قرار دارد.

آب و هوا و شرایط محیطی

آب و هوای شهرهای استرالیا به طور میانگین خوب است. تابستان کمی گرم می شود اما از آنجایی که شهرها کنار دریا هستند معمولا بعد از هر 3 یا 4 روز گرم (در اوج تابستان) باران می بارد. زمستان سرد می شود اما در حدی که برف ببارد نیست. در کل فکر می کنم  آب و هوای معتدل خوبی داشته باشد و از کانادا بهتر باشد.

این طور که از چند نفر از دوستان کانادایی شنیدم آب و هوای کانادا در اکثر نقاط سرد هست و گاهی سرما تا 6 ماه طول می کشد.

در بعضی نقاط هم اوقات سال هم روز ها بسیار بلند هستند به طوری که ساعت 10 غروب  می شود و 4 اذان صبح است. حساب کنید ساعات روزه داری را!

این مسئله در مورد کشورهای دیگر نزدیک به شمال زمین (مثل برخی نقاط شمالی آلمان ) هم وجود دارد.

 یکی از دوستانی ایرانی که اقامت کانادا را دارد چند سال پیش بورس تحصیلی گرفت از کانادا که در استرالیا دکترا بخواند.

حالا که 3 یا 4 سال هست اینجاست نمی خواد برگردد به  کانادا و از دلایلش یکی همین مسئله سرمای کانادا بود، و 2 تای دیگر کمتر بودن موقعیت شغلی و ضعیف تر بودن امنیت مالی شهروندان کانادایی نسبت به استرالیا. مثلا حقوق بی کاری در استرالیا راحت تر به افراد بی کار تعلق می گیرد تا در کانادا. البته اینجا هم لازم هست فرد ثابت کند که دنبال کار بوده ولی پیدا نکرده که من ان شاء الله در آینده بیشتر در این مورد صحبت می کنم.

نظرات دوستان

نظر

About ایرانیان استرالیا

سایت ایرانیان استرالیا توسط شرکت Web2day Design ساخته شده است. اهداف این شرکت خدمت رسانی در زمینه های ساخت و طراحی سایت و رونق بخشی به بیزنسهای فارسی زبان در استرالیا می باشد. اگر مایل به سرمایه گذاری در استرالیا هستید خوشحال می شویم شما را در زمینه طراحی سایت و بالا بردن آمار بازدید و معرفی کسب و کار شما یاری نماییم.

این را هم ببینید

population__Aust

اطلاعات جمع آوری شده برای سفر به استرالیا

اطلاعات جمع آوری شده برای سفر به استرالیا   فهرست اطلاعات اقامت اولیه در بدو ...

6 comments

 1. سلامونوشته هاتون خيلي خوب و مفيد بود آيا مي تونيد منو راهنمايي كنيد من 2 تا سوال دارم1-ايا زبان انگليسي استراليا خيلي سخته؟ ويا اينكه بخاطر لهجه ي خاصش اينطوري كه مي گن خيلي متفاوت با لهجه ي متداول امريكايي هست؟
  2-من مامايي خوندم و يه پسر 14 ساله دارم كه دلم مي خواد پزشكي بخونه شما ميدونيد ايا اگه پزشكي عمومي رو در استراليا بتونه بخونه براي ادامه ميتونه به امريكا يا انگليس بره؟
  ممنون ميشم اگه برامemailبديد

 2. سلام. نوشته های خیلی مفیدی بود… ازتون مشاوره میخواستم.ممنون میشم کمکم کنید. من و همسرم قصد مهاجرت داریم. اما کجا نمیدونیم واقعا فقط دلمون میخواد از ایران بریم حالا چه واسه کار چه تحصیل…همسرم ارشدشو 2 سال پیش از دانشگاه امیر کبیر در رشته سخت افزار کامپیوتر گرفته و 2 کتاب علمی در زمینه رشته خودش نوشته و تدریس های زیادی در دانشگاه ها و موسسات داشته. من هم لیسانس کامپیوتر هستم. 6 ماه پیش با یکی از موسسات اعزام دانشجو قرارداد بستیم برای ادامه تحصبل همسرم در مقطع دکترا در استرالیا… اما چندان به نتیجه نرسیدیم. در واقع ما اسکالر شیپ میخواستیم که مدتش تموم شده بود. از همه شنیدم خرج زندگی در استرالیا خیلی بالاست و بدون پشتوانه قوی مالی نمیتونیم. البته اینم بگم که ما حدود 50 میلیون تومن هم پول داریم. یکی بهمون میگه برین امریکا یکی میگه مالزی و یا امارات… میخواستم ببینم نظر شما به عنوان فردی که خودتون در خارج از کشور زندگی کردین و با توجه به شرایط ما که براتون گفتم به نظرتون ما چه کار کنیم بهتره و موفق تر ؟ با تشکر

  • سلام.. ببخشید از تاخیر در پاسخ .. بعد از مدت ها مشغله ی کاری تازه رسیدم کامنت ها را ببینم. اطلاعات من خیلی قوی نیست.. اما یه چیزی که شنیده بودم این هست که دانشجویان دانشگاه تهران و امیرکبیر راحت مدرکشون اینجا ارزیابی می شه که این امتیاز خوبی هست. برای گرفتن اقامت مهارتی لازم هست رشته ی طرف ارزیابی بشه و گمونم رشته ی همسر شما جزء مشاغل مورد نیاز هست.. این هست که خوبه از این طریق اقدام کنید و اقامت مهارتی بگیرید.. از ایران هم می تونید کارهاش رو پی گیری کنید.. به سایت مهاجرت سر بزنید.. ببینید چیا دیگه لازم هست.. مثلا زبان آیلتس لازم هست داشته باشید..

   http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/476/recognised-institutions.htm

 3. باسلام وخسته نباشيد ميخاستم ازتون خواهش كنم يه آمارى در رابطه با درآمد مشاغل مختلف در كشوراى آمريكا ,كانادا,استرالياو انكليس بدين و يه مقايسه اى هم بين قيمت كالاهاى ضرورى توى اين كشورا بكنين.باتشكر

 4. سلام من يك پسر ١٤ ساله هستم و واقعا مطالبتون عالي بود ،راستش رو بخواييد من قصد دارم با كمك خدا اگه بشه سال بعدي به كانادا يا امريكا برم چند سوال داشتم خدمدتون :

  اول از همه مي خواستم بدونم واسه تحصيل و اقامت كانادا واسم بهتره يا امريكا ؟
  دومن ميخواستم بدونم اگه من رفتم به يكي از اين كشور ها مهاجرت كنم قبل از سن ١٨ سالگي شرايط پناهندگي و زندگي چگونه هست ايا دولت از من مراقبت ميكنه يا منو به يه خوانواده مي سپاره يا بايد تنها زندگي كنم

  خيلي ممنون مي شم اگه جوابمو به ايميلم بفرستيد
  ali_rahimi1999@yahoo.com

پاسخی بگذارید

error: کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. استفاده از مطالب و تصاویرمجاز نمی باشد.